Symulacje HR – blog doradcy

Licencjonowane gry i narzędzia z zarządzania

Czy nowoczesne technologie mają ma wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatnie kilka miesięcy to polepszająca się sytuacja na rynku pracy – jak pokazują dane udostępnione przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia uzyskał najmniejszy od 1991 roku poziom. W październiku miało wartość niewiele ponad 8 procent, a jakieś spadki były widoczne w prawie wszystkich województwach. Tego typu sytuacja dla pracodawców będzie oznaczała, że mogą mieć oni coraz więcej problemów z zatrudnieniem dobrych pracowników.

Na pewno taka sytuacja jest widoczna w branżach związanych z nowymi technologiami, w nich już od kilku lat ludzie są przyzwyczajeni do tego, że to oni stawiają warunki. Lecz taka sytuacja pojawia się ostatnio w coraz to nowych branżach, także w obszarach, w których całkiem niedawno jeszcze warunki dyktowali pracodawcy.

Sytuacja tego typu będzie bardzo korzystna nie tylko dla samych pracowników, lecz i dla naszej gospodarki, którą będzie rozruszał odpowiedni wzrost pensji. Oprócz tego coraz większe znaczenie mają różne benefity, którymi pracownicy są kuszeni. Zaliczają się do nich między innymi sportowe karty, prywatną opiekę zdrowotną czy ubezpieczeniowe pakiety dla całej rodziny.

Co ważne, w naszym kraju trendy są zupełnie inne, niż w innych krajach, gdzie obserwuje się regularny wzrost wysokości bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że już w bieżącym roku ilość ludzi pozostających bez pracy może sięgnąć poziomu powyżej dwustu milionów. Najważniejszą przyczyną takich problemów jest gorsza koniunktura gospodarcza.

Wbrew opiniom wielu ludzi, rozwój technologiczny i automatyzacja pracy nie mają wielkiego wpływu na wysokość bezrobocia. Takie hasła słyszy się często od XIX wieku, a w dalszym ciągu pomimo pojawienia się ogromnych ilości maszyn i urządzeń pracownicy dalej są niezbędni. Natomiast rzeczywiście tak jest, że zaawansowane technologie powodują wymieranie niektórych profesji i tworzenie się zupełnie nowych.

Liczba nowych zawodów w ostatnich latach rośnie bardzo dynamicznie, albo korzystają one w bezpośredni sposób z nowoczesnych technologii, albo zapewniają jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z takich też powodów widoczna jest coraz bardziej decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zajęcie inwestować powinny w swój rozwój i nie obawiać się zmian.