Symulacje HR – blog doradcy

Licencjonowane gry i narzędzia z zarządzania

Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatni okres czasu to poprawiająca się sytuacja na pracowniczych rynkach – jak pokazują statystyki podane przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia osiągnął najmniejszy od prawie trzydziestu lat poziom. W październiku bieżącego roku miało wartość około ośmiu procent, a spadki zanotowano aż w 14 województwach. Taka sytuacja dla pracodawców będzie oznaczała, że mogą pojawić się u nich problemy ze znalezieniem odpowiednich specjalistów.

Na pewno tego typu sytuacja występuje w branżach związanych z nowymi technologiami, tam już od kilku lat pracownicy są świadomi tego, że to oni dyktują warunki. Jednak bardzo podoba sytuacja ma ostatnio miejsce w zupełnie nowych branżach, między innymi w obszarach, w jakich jeszcze do niedawna warunki dyktowali pracodawcy.

Taka sytuacja jest dość korzystna nie tylko dla osób szukających zatrudnienia, lecz również dla gospodarki, jaką może rozruszać odpowiedni wzrost wynagrodzeń. Oprócz tego coraz większą rolę ogrywają różne benefity, którymi kusi się pracowników. Zaliczają się do nich na przykład karnety do obiektów sportowych, prywatną opiekę zdrowotną czy pakiet ubezpieczeń dla całej rodziny.

Co interesujące, tendencje w naszym kraju są zupełnie inne, niż w reszcie świata, gdzie obserwuje się systematyczny wzrost poziomu bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja Pracy prognozuje, że w 2017 roku liczba osób nie mających zatrudnienia osiągnąć nawet poziom blisko 200 milionów. Głównym powodem takich problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Pomimo tez wielu osób, technologiczny postęp i zwiększająca się automatyzacja nie mają dużego wpływu na stopę bezrobocia. Tego typu hasła słyszy się często od XIX wieku, a w dalszym ciągu pomimo stosowania ogromnych ilości najróżniejszych maszyn pracowników nic nie zastąpi. Faktem jest natomiast to, że zaawansowane technologie mogą spowodować wymieranie pewnych profesji i powstawanie innych.

Ich liczba w ostatnich latach rośnie bardzo szybko, albo w bezpośredni sposób one korzystają z nowoczesnych technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Dlatego też widoczna jest coraz bardziej decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc utrzymać się na rynku inwestować powinny w swój rozwój i nie obawiać się zmian.